[1] Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sastāvā esošā Latvijas Zaļā partija (LZP) piedraud nepārvēlēt Valsts prezidentu Valdi Zatleru Visaginas atomelektrostacijas dēļ, ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga».
Nākamnedēļ Zatlers dosies valsts vizītē uz Lietuvu, lai runātu par Baltijas valstu enerģētiskās neatkarības garanta – Visaginas atomelektrostacijas celtniecību. Tikmēr pašmāju politiķi sākuši kritizēt šo ieceri. LZP nostājusies pret Visaginas celtniecību, bet atbalsta Krievijas ieceri uzbūvēt atomstaciju Kaļiņingradā, raksta Apollo.lv [2]
Pagājušajā nedēļā Saeimā notikušajās ārpolitikas debatēs ZZS deputāts Ingmārs Līdaka paziņoja, ka LZP neatbalsta Visaginas atomstacijas celtniecību. Iepriekš nekas tāds nebija dzirdēts, jo zaļie bija arī Aigara Kalvīša valdībā, kura pirms četriem gadiem izlēma par labu Visaginai. Tagad zaļie esot konstatējuši, ka atomstacija neatbilst to principiem. LZP līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks apsūdz Zatleru nepatriotiskā rīcībā. Prezidents aizstāvot Lietuvas, nevis Latvijas intereses.
Viesturs Silenieks, ZZS valdes loceklis: «Izskatās dikti dīvaini, ka valsts vadītājs dara visu, lai Latvija ražotu elektrību citās valstīs, nevis paši. Manuprāt, tas nav saimnieka rīcības cienīgs. Tā ka tad man vienkārši rodas tāds jautājums, baža – vai tas ir valsts interesēs un ja tas nav valsts interesēs, tad kā interesēs tas ir, ja.»
Reklāma
Taču zaļie savā nostājā nav konsekventi. Pret atomenerģijas pirkšanu no Krievijas viņi neiebilst. Interesi par Kaļiņingradas atomstacijas projektu izrāda arī vides ministrs Raimonds Vējonis, ministrijā sarīkojot tam veltītu semināru. Uz to bija ieradušies Krievijas vēstniecības un enerģētikas koncerna «Rosatom» pārstāvji. Šādu pretimnākšanu Kaļiņingradas projekta kūrētāji nav saņēmuši ne Lietuvā, ne Igaunijā. Tikšanās bija sarīkota slepeni, uz to nebija aicināta Latvijas prese un to vēlāk nosodīja Saeimas Eiropas lietu komisija.
Ir uzradies ietekmīgu politiķu un uzņēmēju fanu klubiņš Kaļiņingradas atomelektrostacijai. Andris Šķēle («Par labu Latviju») jau iepriekš izteicies, ka lietuvieši Visaginas atomstacijas projektu ir nomuļļājuši, bet Krievijai viss izdosies. Tagad Šķēlem piebalso arī kolēģis, Saeimas deputāts Ainārs Šlesers (PLL).
Premjers Valdis Dombrovskis («Vienotība») tomēr vēl cer uz Visaginas projekta panākumiem, tomēr sācis darbu pie alternatīvas – sašķidrinātās gāzes termināļa, kas mazinātu atkarību no Krievijas. Dombrovskis Briselē saņēmis solījumu, ka vismaz daļu no 500 miljonu latu vērtajām termināļa izmaksām segs Eiropas Savienība.
«Tas bija arī viens no padomes secinājumiem, ka tādos projektos, kur tirgus mehānismi var izrādīties nepietiekoši infrastruktūras finansēšanai, var tikt piemērots arī Eiropas Savienības finansējums, šajā gadījumā attiecībā uz Baltijas valstīm tas tieši tā arī ir, jo Baltijas valstis līdz šim ir 100% atkarīgas no «Gazprom» piegādēm gāzes tirgū un līdz ar to šāds LNG termināls dotu piegādes diversifikācijas iespēju,» skaidro Dombrovskis.
Tiesa, arī šajā projektā savu kāju cenšas ielikt Krievija. Gāzes uzņēmuma «Itera» Latvijas filiāles vadītājs Juris Savickis Ekonomikas ministrijā iesniedzis savu sašķidrinātās gāzes termināļa celtniecības projektu. Tajā nav paredzēts Eiropas līdzfinansējums. Uzņēmējs apgalvo, ka kopā ar kompanjoniem gatavs projektā investēt 150 miljonus latu.
Juris Savickis, «Itera Latvija» prezidents (PLL): «Mēs bijām tikuši vistālāk. Mums ir zeme paņemta rentē, arendā mūsu ostā, mums ir projekts ļoti labā līmenī izstrādāts, samaksājuši mēs esam diezgan lielas naudas tam visam, bet lēnā garā esam noskaidrojuši, ka bez valdības atbalsta to izdarīt ir ļoti grūti.»
Savickis apgalvo, ka sašķidrināto gāzi importēs no Kataras, tomēr ne premjers, ne ekonomikas ministrs viņam netic. Valdībā valda pārliecība, ka, ņemot vērā Savicka līdzšinējo darbību, vienīgais viņa piegādātājs būs Krievija.
Artis Kampars, ekonomikas ministrs (V): «Līdz šim, protams, ka mēs esam redzējuši pilnīgi citas idejas par to, no kurienes būtu jāpiegādā gāzi caur šo eventuālo jūras termināli, proti, «Itera Latvija» vadītājs ir vairākkārt runājis par savu gāzes projektu, kurā gāze tiktu piegādāta tieši no «Gazprom». Tikai sašķidrinātā veidā, proti, pa jūru. Bet nu, mūsuprāt, ir svarīgi, lai šis terminālis kalpotu jebkādam piegādātājam pasaulē, lai mēs spētu pirkt gāzi par tādu cenu, kāda tā tai brīdī tirgū maksā un lai mums būtu iespēja būt neatkarīgiem no viena piegādātāja, kas patlaban ir «Gazprom».»
Autors: Apollo.lv [3]