- Ceļojumi.info - http://www.celojumi.info -

Latvijas politiskā vide radikalizēsies

[1] Eksperti norāda, ka Tautas partijas aiziešana no lielās politikas un nekonkrētais Zatlera Reformu partijas pieteikums Latvijas politisko vidi padarīs nacionāli radikālāku, iekams centriskās partijas būs spiestas būtiski pārgrupēties.

Tuvākajā laikā Latvijas politisko vidi raksturos arī spēcīga kreisā flanga trūkums, lai gan vēlētāji joprojām pieprasa sociāldemokrātiskas idejas, raksta NRA.lv [2].

Pagājušās nedēļas nogalē viena no vēsturiski visspēcīgākajām Latvijas politiskajām organizācijām Tautas partija (TP) izšķīrās par likvidāciju, savukārt par savu ienākšanu politikā paziņoja līdzšinējā Valsts prezidenta Valda Zatlera veidotā Reformu partija (ZRP).

Gan politologs Filips Rajevskis, gan socioloģisko pētījumu kompānijas Latvijas fakti vadītājs Aigars Freimanis domā, ka līdz ar TP aiziešanu sagaidāma būtiska centrisko spēku pārgrupēšanās, ar mērķi pārņemt kādreizējo TP atbalstītāju balsis. «Domāju, Saeimas ārkārtas vēlēšanās šī rokāde nebūs tik būtiska kā 2013. gadā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, jo Tautas partija tradicionāli bijusi ļoti spēcīgi pārstāvēta reģionos,» akcentēja F. Rajevskis. Tikmēr A. Freimanis uzsvēra, ka citām partijām vissvarīgāk varētu šķist pārvilināt tieši tos TP atbalstītājus, kuri pašlaik pārstāv ierēdniecību, valsts pārvaldi un pašvaldību vadību.

Komentējot izmaiņas, ko Latvijas politiskajā vidē varētu viest ZRP, abi eksperti bija skeptiski. «Pagaidām šim politiskajam spēkam ir tikai pretenzijas, bet vēl nav satura,» atzina A. Freimanis, bet F. Rajevskis papildināja: «Joprojām nav skaidra nedz šīs organizācijas ideoloģija, nedz elektorāts, kuru tā uzrunās, taču Reformu partija piesaka pretenzijas uz varas partijas statusu, kas liek domāt, ka tā centīsies piesaistīt milzīgo neizlēmušo vēlētāju skaitu, kas tagad ir ap 46% no visiem balsotājiem.»

Eksperti arī atzina: pasaules prakse liecina, ka Latvijas politiskā vide, visticamāk, piedzīvos nacionālo radikalizāciju, kas ir raksturīga pēckrīzes valstīm. «Šī tendence iezīmējusies jau tagad, jo vislielākā ieguvēja no Saeimas ārkārtas vēlēšanām, visticamāk, būs Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK. Lai arī šī partija nekļūs par noteicošo spēlētāju, tā tomēr iegūs zelta kārti jeb izšķirošo balsi, kas ikvienam citam politiskajam spēkam būs nepieciešama būtisku lēmumu pieņemšanai,» akcentēja F. Rajevskis. Tikmēr A. Freimanis atgādināja, ka tuvākajā laikā varētu notikt arī Saskaņas centra (SC) pozīciju nostiprināšanās, jo, pasludinot cīņu ar oligarhiem, V. Zatlers ir pateicis skaidru jā potenciālai sadarbībai ar SC, kuram bijušais Valsts prezidents nav publiski neko pārmetis.

Tāpat abi eksperti akcentēja, ka Latvijas politiskajā vidē jau ilgstoši nav pārstāvēts spēcīgs kreisais flangs, kas aizstāvētu sociāldemokrātiskas idejas. «Šajā nišā hroniski valda tukšums, lai gan tādā valstī kā Latvija vajadzētu būt ļoti lielam pieprasījumam pēc kreiso spēku idejām,» klāstīja Latvijas faktu vadītājs. «Vēsturiski kreisā flanga politiķi nav mācējuši virzīt šīs idejas bez nacionālā uzslāņojuma, kā rezultātā kreiso spēku ideoloģija elektorātam pamatā asociējas ar populismu,» rezumēja eksperts.